[ Webhosting profitux.cz ]

Zvířata  »  Lexa a spol.

Lexa a Bubu Pískomilí údaje

Jména: Lexa, Bubu a Šedivka
U nás: srpen 2009, přstěhování k nám 23. prosince 2009; Bubu zemřel krátce po nastěhování násilou kočičí smrtí, Šedivka zahynul při odchytu, osamoceného Lexu jsme předali do spolehlivého zverimexu, kde se hned skámošil s kolegy
Druh: Pískomil mongolský (Meriones unguiculatus), angl. gerbil, Mongolian gerbil
Rádi: sušené banány, oříšky a rozkousat vše rozkousatelné
Neradi: rychlý pohyb v okolí


Historie & zoologie

Jak jsme v pozůstalosti sháněli náhradu

Dva týdny před Vánoci nám skonal Mojmir a když jsme vymýšleli, co dalšího si pořídit místo něj, na netu jsem objevila pozitivní komentáře o chovu pískomilů. Na Facebooku jsem den dva něco pročítala a pak už jen dávala inzeráty s poptávkou a vyzvídala u kámošů , zda někdo z nich tyhle mongolské hlodavce nechová. Nechoval.
Vikyho jsem navnadila pískomilími videy na Youtube a sdělila mu, že se je pokusíme po Vánocích co nejrychleji sehnat.

Na inzerát jsem dostala odpověď až z Prahy, ale tam se mi pro ně fakt nechtělo. Brzy jsem ale měla od mé kámošky přislíbené přes jednu ČB chovatelku tři kousky, které už byly ochočené. Trochu mě teda poděsila informací, že se dožívají jen 1.5 roku, ale na netu byla věková hranice delší, tak jsem se zas uklidnila. S chovatelkou jsme se domluvily, že si pro ně přijedu 23. prosince do práce. Ráno jdu do garáže a auto nestartuje. Baterka, která nás za posledních pár měsíců několikrát nechala žebrat o startovací kabely u spoluparkujících, tentokrát dokonala totálně. I sedla jsem na kolo a vydala se baterku zakoupit. Cesta zptáky mi dost připomínala doby, kdy jsem za sebou vozila na sedačce Vikyho. Kráva těžká.

Paní chovatelka byla natolik vstřícná, že mi pískomily nakonec dovezla až domů a před barákem mě prozvonila, aby mě s nimi nemohl načapat Vikýš. Pískomilové byli přestěhováni z Mojmírovy přepravní klece do akvárka – nyní terárka a do Štědrého dne obývali ložnici. Viky pod stromečkem našel pítko do akvárka, ale neměl nejmenší tuchy, co to je, natož aby ho napadlo, že tu pískomilové někde budou. Našel je až tehdy, když jsem ho donutila jít se nahoru převléct. Mezitím už totiž bylo terárko přestěhováno k němu do pokoje...

Jak dostávali jména

Vikyho jsem upozornila, že nemám nejmenší tušení, jak poznat, zda nám Ježíšek přinesl holky nebo kluky. První reakce byla - jé, to budou mít asi brzy miminka!
No snad ne. Nicméně z toho logicky vyplynulo, že by měli dostat taková jména, aby to mohli být kluci i holky – aby se nám nestalo, že nějakého pojmenujem třeba Milouš a pak zjistíme, že je to holka... Teda nedej Bože, abychom museli výskytem mláďat zjistit, že je některý z nich holka...

A tak ten barvy aguti (přírodní zbarvení) dostal jméno Lexa - Comeback zapojen - a ten odvážnější černý byl pojmenován Bubu. Druhej černej byl pojmenován Šedivka, protože je o fous světlejší než Bubu.

Trocha zoologie pískomila nezabije

Délka: 10 – 12 cm plus cca stejně dlouhý ocásek se střapatou špičkou
Popis: Chlupatá myška s chlupatým dlouhým ocáskem, co prý dokáže vyskočit až 50 cm do výšky
Výskyt: Mongolsko
Život v přírodě: žijí skupinách pod vedením dominantního páru v polopouštích a stepích - hloubí nory s několika východy
Potrava: krmivo pro křečky, ovoce, zelenina, zelené krmivo, oříšky, sušené banány, větvičky k okusování
Délka života: v zajetí cca 3-4 roky, v přírodě až 5 let


Fotogalerie

Lexa

Pro zobrazení náhledů fotek s našimi pískomily klikněte na obrázek. Kliknutím na jednotlivé náhledy se pak dostanete k zvětšeným obrázkům s komentáři.

Click on the picture to see some more photos of our gerbils. You will get the slides by clicking on the thumbnails. These bigger pictures have been given comments in English.


«  ZPĚT NAHORU


Nechte mi vzkaz!

 © cheva

 Návštěvy:

Dole si můžete přečíst
o historii webu.

Přehledný strom webu:
organizace těchto
webových stránek.

Ačkoli bych byla ráda, aby se chevert dobře zobrazoval v jakémkoli prohlížeči, uživatelům IE se občas některé detaily zobrazují trochu jinak, než bych chtěla - např. podivně modré barvy kolem odkazů a velikosti písma - což bohužel zatím nejsem schopna odstranit. Stránky jsou pokud vím dobře čitelné (seč je v mých silách) určitě pro Mozillu Firefox, v Opeře fungují stejně dobře, a pokud používáte Netscape nebo Safari, ráda si přečtu Vaše zkušenosti.

© since 2006:  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 26.12.2009