[ Webhosting profitux.cz ]

Zvířata  »  Nero

Nero Andulčí údaje

Jméno: Nero, a občas ze zvyku zelenýho Milouš
U nás: Narozen v září 2007, příchod k nám říjen 2007
Zemřel: Zemřel násilnou kočičí smrtí 17. března 2011
Druh: Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus), angl. budgerigar, budgie
Rád: senegalské proso; zamilován do aymary Rooki
Nerad: křečka Mojmíra


Historie & zoologie

Jak jsme ho ukecali

Když to s Miloušem už začlo být fakt na levačku, protože jsme měli zlikvidovanou a neustále podělanou půlku bytu, manžel jednou takhle  neděli odpoledne nadhodil, že Milouš buď brzy půjde z domu nebo stráví zbytek života v kleci nebo kočky dobře posvačí, až ho nechá proletět po zahradě, zvolila jsem možnost číslo jedna. Napsala jsem inzerát na pár webovek a přestože jsem si moc nedělala iluze, že se někdo ozve, ještě ten samý večer jsem měla pět odpovědí mejlem a dvě přes mobil. Ze čtvrtého na první místo jsem přeřadila chlapíka, co mi napsal, že má doma samečka papoucha nádherného jako mazlíčka a hledá pro něj partnerku.

Domluvili jsme se rychle a když jsem při předávce Milouše mezi řečí jsem prohodila, že místo nádherňáka uvažujeme o koupi andulky, chlapík odvětil, že je chová a že má čerstvě narozené mladé. “My“ tehdy byl nicméně jen královský plurál, protože jsem tak zatím uvažovala jen já. Nebylo však nic snadnějšího přejít na plurál skutečný: když po cestě domů Viky začal bulet, že se mu bude stejskat po Miloušovi, který ho mimochodem párkrát pěkně pohryzal a trpce ho zklamal tím, že nemluvil, utěšila jsem ho hned tím, že bychom si mohli pořídit andulku, které se mluvit naučí.

Ještě zbývalo přesvědčit dočasně antipapouškovsky naladěného manžela, a protože jsme asi přesvědčovali dostatečně vehementně, ještě ten samý den jsme jeli s Vikym koupit klec, aby si to třeba ještě nerozmyslel. Ještě se nám v zoobutiku líbili křečci, ale nechtěli jsme prudit :-) Po rozbalení plastových mističek na vodu a zrní jsem zjistila, že nám nějak chybí vzdělání ohledně sestavování příslušenství klece a zabralo dost studia a pokusů, než jsem konečně přišla na to, že ty misky budou zvenku klece a další dobu, než mi docvaklo, jak se ke kleci uchytí :-D

Jak dostal královské jméno

Když za pár týdnů andulák trochu povyrostl, opeřil se a začal se sám krmit, Miloušovo nový majitel nám jej přivezl. Ještě zbývalo jméno. Vikyho první, jedniný a zcela nekompromisní návrh byl Nero. Říkala jsem si, jak na to přišel, když kolem dějepisu ještě nešel ani obloukem, a pak jsem si vzpomněla, jak jsme byli na návštěvě u známé, která vlastní brutálně ukecaného žaka jménem Nero. Chudák Viky se zřejmě domníval (a možná i dosud domnívá), že tím jménem andulku jaksi uzpůsobí k tomu, že bude povídat. No snažit se budem!
Takže máme mrňavého papoucha s obrovským jménem....

Co se naučil a v čem plave

No zatím mu dva měsíce trvalo, aby pochopil, že taky může z klece ven. Nojo, halt malý mozeček myslí pomalu :-) No a když konečně minulý týden začal dobrovolně vylétávat, jako nejpříhodnější přistávací plocha mu připadala moje hlava, takže teď chodím se zeleným ptákem ve vlasech. Přibližně stejně dlouho přicházel na to, že v kleci zavěšené klasy senegalského prosa jsou k jídlu a že se tak nemusí "potápět" do misky se zrním na druhém konci klece pokaždé, když má hlad. Za další týden se už nechal nabrat na prst, takže si říkám, že komunikace s ním snad bude :-)

Na druhou stranu vůbec nepotřeboval dlouho na to, aby se nechal skoro sežrat od Míny i Čeverta. Mína po něm jen skočila, Červert skočil úspěšně a zelená sváča mu musela být násilím odebrána, naštěstí bez trvalých následků na obou stranách.

Trocha zoologie papoucha nezabije

Délka: 18 – 23 cm
Popis: hlava: čelo, tváře a hrdlo žluté, vzadu černé vlny, na tvářích modré a černé skvrny, oči: s bílou duhovkou, zobák: olivošedý, ozobí u samce modré, u samice hnědé, prsa a břicho: zelené, křídla: žlutá s černými vlnami, ocas: modrý, nohy: šedé
Výskyt: celá Austrálie kromě Tasmánie, byla vysazena i na jiných místech
Život v přírodě: tvoří hejna, žije nomádicky, v lesích, v travnatých savanách, v suchých křovinatých oblastech, v otevřené polopouštní krajině
Hnízdění: od března, koloniálně v dutinách stromů, ve skalních a zemních děrách, v lidských stavbách, samice snáší 4-6 vajec, mláďata se líhnou za 18 dní a opouštějí hnízdo 30 dnů po vylíhnutí
Chov: vhodný druh i pro začínající chovatele, vhodný i do malé klece
Potrava: směs semen, proso, klásky senegalského prosa, oves, ovoce, zelenina, zelené krmivo, větvičky k okusování
Velikost kroužku: 4,0 mm
Délka života: cca. 10 let
Zdroj: PapoušciFotogalerie


Nero

Pro zobrazení náhledů fotek s Nerem klikněte na obrázek. Kliknutím na jednotlivé náhledy se pak dostanete k zvětšeným obrázkům s komentáři.

Click on the picture to see some more photos of Nero [ner-ro]. You will get the slides by clicking on the thumbnails. These bigger pictures have been given comments in English.


«  ZPĚT NAHORU


Nechte mi vzkaz!

 © cheva

 Návštěvy:

Dole si můžete přečíst
o historii webu.

Přehledný strom webu:
organizace těchto
webových stránek.

Ačkoli bych byla ráda, aby se chevert dobře zobrazoval v jakémkoli prohlížeči, uživatelům IE se občas některé detaily zobrazují trochu jinak, než bych chtěla - např. podivně modré barvy kolem odkazů a velikosti písma - což bohužel zatím nejsem schopna odstranit. Stránky jsou pokud vím dobře čitelné (seč je v mých silách) určitě pro Mozillu Firefox, v Opeře fungují stejně dobře, a pokud používáte Netscape nebo Safari, ráda si přečtu Vaše zkušenosti.

© since 2006:  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 13.12.2007