[ Webhosting profitux.cz ]

Zvířata  »  Mojmír

Mojmír Křeččí údaje

Jméno: Mojmír
Narozen: 4. října 2007
Zemřel: 12. prosince 2009
Druh: Křeček zlatý skvrnitý (Mesocricetus Auratus),
angl. Syrian Hamster, Golden Hamster
Rád: ovoce a zelenina, sýr, piškoty, tmu a teplíčko
Nerad: ve dne ven z bytu, Nerovy útoky


Historie & zoologie

Jak jsme učinili dobrý skutek hodný pošahaného enviromentálního aktivisty

Když byl Nero doma necelý měsíc, potkala mě takhle jednou kolegyně francouzštinářka a nevinně se zeptala, zda bychom třeba nechtěli křečka. Že totiž měli doma dva samečky a najednou se jim po terárku prohání křečků asi sedm nebo tak nějak. Že pár jich sice už skončilo v žaludku hada, kterého vlastní další kolegyně, a mohli by i ti zbylí, ale že tento záhadný způsob úbytku dalších křečků by už její 8-leté dceři byl asi podezřelý. Za týden mi v kabinetě přistála veliká lahev od okurek vystlaná pilinami, ve které se při pohybu převalovalo kartonové jádro role toaletního papíru, v němž se zároveň částečně koulel a částečně klouzal i Mojmír, neb obvod jeho pasu byl rozhodně menší než vnitřní průměr role.

Už jsem kdysi jako malá holka vlastníkem křečka byla, a to křečíka džungarského, nicméně i protože náš drahý Oskar se tak nějak uvařil v právě takové okurkové láhvi v autě jednoho prázdninového dne, kdy jsme ho s rodiči a sestrou nechali v zavřeném autě, zatímco jsme po Budějovicích sháněli zřejmě melouny nebo céčka, raději jsem si nechala vysvětlit základy chovu. Zásada číslo jedna je pro mě nadále Nechovat dva samečky křečka spolu :-) Křeček asi dva týdny bydlel ve stařičké kleci, kterou předtím obýval můj báječný potkan Pišta (dej mu pámbů skvělého odpočinku tam nahoře), a pak jsme si přivezli od dědy klec zachovalejší, která před nějakými 15 lety patřila našemu andulákovi Kubíčkovi a pak ji měl pro svého potkana půjčenou bratránek. Když jsme Mojmíra stěhovali do nové klece, mezizastávka byla v okurkové láhvi. Ke svému úžasu jsem zjistila, že se do svého toaletního domečku křeček už sotva vejde. Nebo vejde, ale musí se hodně snažit, tlusťoch :-D

Jak se nezačal jmenovat stejně jako andulka

Viky byl z křečka od začátku nadšený (což ho ovšem brzy přešlo, když zjistil, že ho přes den skoro neuvidí a pokud ano, křeček na sebe rozhodně nenechá sáhnout) a hned zkoušel, aby se taky jmenoval Nero jako andulák. Trvalo mi celý den, než jsem ho přesvědčila, že je celkem blbost, aby se dva obyvatelé jedné domácnosti jmenovali stejně, a že anduláka přejmenovávat nebudem. Chopili jsme se tedy kalendáře a protože nikdo nepřišel s lepším jménem než Mojmír, slavící svátek 10. února, křeček nese celkem slavné slovanské jméno. Andulák asi nějak vytušil, že se kvůli křečkovi málem stal sice prvním ale málem ne jediným majitelem jména Nero, a Mojmírovi to dává pěkně sežrat. Jakmile ti dva jsou puštěni spolu, Nero nelení a jme se křečka prohánět a štípat, přičemž na něj velmi nepřívětivě kráká.

Co se naučil a v čem plave

No tak zatím se naučil rychle zdrhat do domečku, jakmile se přiblížíme ke kleci, taky přišel na to, že žrát může v klidu hlavně v noci, kdy mu nikdo nekouká do talíře, a celkem rychle vykoumal i to, že je schopen sedět na bidýlku nahoře v kleci, které tam zbylo po jednom blbém pokusu umístit do klece dočasně Milouše. Myslím také, že se z výletu po stole, po kterém ho věčně prohání andulák, poučil, že to malý žlutozelený dokáže být pěkná potvora.

Trocha zoologie křečka nezabije

Délka: 15 cm
Popis:
Původní habitat: Sýrie
Chov:
Potrava: směs semen a oříšků, ovoce a zelenina, větvičky k okusování
Délka života: v zajetí 2-4 roky
Zdroje: Křečík.blog, Psi-kočky


Křeččí odkazy

Nechte mi vzkaz!

 © cheva

 Návštěvy:

Dole si můžete přečíst
o historii webu.

Přehledný strom webu:
organizace těchto
webových stránek.

Ačkoli bych byla ráda, aby se chevert dobře zobrazoval v jakémkoli prohlížeči, uživatelům IE se občas některé detaily zobrazují trochu jinak, než bych chtěla - např. podivně modré barvy kolem odkazů a velikosti písma - což bohužel zatím nejsem schopna odstranit. Stránky jsou pokud vím dobře čitelné (seč je v mých silách) určitě pro Mozillu Firefox, v Opeře fungují stejně dobře, a pokud používáte Netscape nebo Safari, ráda si přečtu Vaše zkušenosti.

© since 2006:  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 13.12.2009