[ Webhosting profitux.cz ]

Zvířata  »  Milouš

Papouší údaje

Jméno: Milouš, Papouch, Zelenej
Narozen: 2005, počítáme říjen, abychom to měli při jednom - v tom měsíci bylo vyrobeno i naše auto :-)
Druh: Papoušek nádherný (Polytelis swainsonii), angl. Superb Parrot, Barraband Parakeet
Rád: barevné ovoce, shazovat cokoli na zem, dělat prořez pokojovkám, krást nám jídlo z talíře, pít z hrnečků a sklenic, CiniMinis jako odměnu, těstoviny a vařené brambory, sprchu z rozprašovače
Nerad: vyháněcího koně, malá semínka v krmení, nechat na sebe sáhnout


Historie & zoologie

Jak jsme si přivezli domů něco jiného

Ono to tenkrát v tom zverimexu bylo lehce divoký. Šla jsem tam na doporučení, že tam o papouchách prodavačky vědí hodně a že mi poradí (ta kamarádka si tam kupovala žakouna). Tak jsem si nechala povyprávět o tom, že tenhle ALEXANDR by byl pro naše účely nejvhodnějši (víceméně začátečníci až na ty naše adulky v dětství a rudovu korelu kdysi dávno, klidný, snadno se ochočí). Tak jsem pak na netu zjišťovala informace o alexandrech a následně potvrdila telefonátem do zverimexu, že ho berem. No a když jsem tam koncem týdne přijela (čekali jsme, až nám přivezou to naže nové auto), tak mi prostě řekli, že se ta prodavačka nějak spletla, že to vlastně není alexandr ale nádherňák - nicméně že pro něj platí to samé co pro alexandra.

Ke svému celkem velkému údivu jsem však pak na netu zjistila, že se má chovat jen ve voliérách, protože je to výborný letec a že je jen pro zkušené chovatele (i když tím možná mysleli odchov mláďat). No nic, Milouše máme rádi (s výjimkami jeho ničitelských počinů) a zatím ho mají rády i kočky, nebo ho alespoň tolerují. V každém případě bych doporučovala, aby se zájemnci o koupi papoucha NEchodili informovat do ČB zoobutiku Hoch :-) Doporučuju pročíst fórum a diskuze na Parrotclubu a případnou konzultaci tamtéž.

Co se naučil a v čem plave

V každém případě si nemůžeme stěžovat, že by byl plachý. Jakmile jsme ho začali pouštět z klece, dost se uklidnil a hned ten samý den sedal k nám na stůl a hledal, kde by co ukrad'. Dokonce začal sám sedat na rameno, ale to poslední dobou už moc nedělá - obávám se, že je to kvůli našemu občasnému vyhánění od pokojových kytek, že se teď bojí, ale nadále si sedá na prst ("Nastup!"), když vidí, že pak na něj čeká nějaká ňamka.
Rychle se taky za námi naučil lítat z obýváku, kde má klec, přes předsíň a za roh do kuchyně. Sice se docela nalítal, než zjistil, kde musí zahnout, ale teď už se bez problémů přesouvá tam i zpět. Vzhledem k tomu, že teď dost času trávím u počítače v patře, volá na mě Milouš, že tam dole nechce být sám. Bohužel schody do patra vedou zprostředka chodby a jsou opbezděné, takže vstup na ně není moc přehledně vidět. Milej Zelenej tak nešťastně lítá z kuchyně do obýváku a hledá, kudy jsem to zmizela. Jednou jsem mu před schody přistavila židli, aby si na ni sednul, a pak za mnou přilítnul, ale to bylo výjimečné.
Další věc, kterou má rád, je sprcha. Někdy mu ji rozprašovačem poskytneme sami od sebe, jindy jdu pro sprej, když Milouše vidím, jak se snaží nacpat do 5x10cm velké nádobky na vodu, co má v kleci :-)

Jak jsme se rozloučili

Přestože se Milouš celkem skamarádil a všichni jsme ho měli hodně rádi, začly se kupit problémy. A když to už doma začlo být fakt na levačku, protože jsme měli zlikvidovanou a neustále podělanou půlku bytu, manžel jednou takhle  neděli odpoledne nadhodil, že Milouš buď brzy půjde z domu nebo stráví zbytek života v kleci nebo kočky dobře posvačí, až ho nechá proletět po zahradě, zvolila jsem možnost číslo jedna. Napsala jsem inzerát na pár webovek a přestože jsem si moc nedělala iluze, že se někdo ozve, ještě ten samý večer jsem měla pět odpovědí mejlem a dvě přes mobil. Ze čtvrtého na první místo jsem přeřadila chlapíka, co mi napsal, že má doma samečka papoucha nádherného jako mazlíčka a hledá pro něj partnerku. Celkem udivené mi za týden řekl, že Milouš chodí dělat bobky pouze nad klec, na povel vlétá sám dobrovolně do klece a navíc hned začali ti dva tokat. Takže budou mladý Miloušátka!

Trocha zoologie papoucha nezabije

Délka: 40 cm
Popis: hlava: zelená, u samce na čele a na tvářích se žlutou skvrnou; oči: se žlutou duhovkou; zobák: oranžovočervený; krk a prsa: u samce s červeným proužkem, u samice šedozelené; břicho, křídla a ocas: zelená, u samice zespodu růžový; nohy: šedé
Výskyt: vnitrozemí Austrálie
Život v přírodě: tvoří hejna, žije nomádicky v lesích, v blízkosti vodních toků
Hnízdění: od září do prosince, v dutinách stromů, samice snáší 4-6 vajec, mláďata se líhnou za 19-20 dní a opouštějí hnízdo po 5 týdnech
Chov: jen pro velké voliéry a pro zkušené chovatele
Potrava: směs pro velké papoušky, semena, obilné klásky, ovoce a zelenina, zelené krmivo, piškoty, větvičky k okusování
Velikost kroužku: 6,5 mm
Délka života: cca. 25 let
Status: CITES II - silně ohrožený druh
Zdroj: PapoušciFotogalerie


Milouš

Pro zobrazení náhledů fotek s Miloušem klikněte na obrázek. Kliknutím na jednotlivé náhledy se pak dostanete k zvětšeným obrázkům s komentáři.

Click on the picture to see some more photos of Milouš [read: millowsh]. You will get the slides by clicking on the thumbnails. These bigger pictures have been given comments in English.


«  ZPĚT NAHORU


© 2006-2007  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 9.7.2007