[ Webhosting profitux.cz ]

Mišmaš  »  PC návod

PC – návod pro velice mírně pokročilé začátečníky

Tenhle návod jsem původně psala pro svého tatínka, aby mi neustále nemusel volat o pomoc, ale měl instrukce při sobě - tedy při počítači. Pak jsem si ale řekla, že takových lidí, kteří s počítačem lehce zápasí, tedy hlavně zapomínají, jak na to, bude určitě víc, a že tenhle návod by se šiknul i jiným. Ne všichni jsou totiž schopni vysvětlit, co má člověk udělat, přestože sami program bez problémů ovládají. Tak jsem ten dokument zpracovala pro net a upravila, aby byl obecnější (tzn. vynechávala instrukce typu: druhá ikona zleva).

Celý návod ve formátu .doc je ke stažení zde (200kB).

Tento odstavec je určen hlavně pro ty, kteří sami s prací na počítači problémy nemají, ale podobný návod potřebují pro své tatínky, babičky, tety, prastrýce... nebo zaměstnance :-) Když si text dole teď stáhnete, určitě zjistíte, že v některých méně či více podstatných detailech se může lišit, třeba v operačním systému, internetovém prohlížeči apod. Popsány tu jsou totiž samozřejmě programy, které má na kompu nainstalované můj tatínek. Pak ale většinou stačí upravit pár detailů – princip programů je podobný (např. místo Záložky v Mozille pro Internet Explorer napsat Oblíbené).

Prosím berte tento článek s rezervou, určitě obsahuje nepřesnosti, nad kterými bude počítačový odborník v zoufalství mlátit hlavou o monitor. Nejsem IT profík, snažím se jen věci vysvětlovat srozumitelně bez zbytečně komplikovaných odborných výrazů.

Níže najdete i Průvodce webem Chevert.

Pro snazší pochopení jsem začala zakládat Slovníček základních počítačových výrazů - je úplně dole.

Obsah:

OBECNĚ

Spouštění programů

 • Programy je nejjednodušší otevírat (dvoj)klikem na jejich ikonky na Ploše nebo dolní liště, pokud tam jsou.
 • Druhou variantou je kliknout na Start vlevo dole. Některé programy jsou přímo v nabídce Start, jiné je nutno otevřít přes Programy.
 • Požadovaný program si také můžeme najít v Commanderu (viz níže). To ale vyžaduje, abychom věděli, kde je program uložený (většinou v Program Files - Složkách programů)

Práce s programy

Tři malé ikonky ve čtverečcích vpravo nahoře - u většiny programů:

 • čárka dole: shodí program na dolní lištu, odkud je možné jej poklepem na něj zase obnovit
 • dva překrývající se čtverečky: zmenší okno (nebude přes celou obrazovku)
 • potom se dá do původní velikosti obnovit ikonkou, která se objeví na stejném místě - větší čtvereček
 • X - zavře program

Zároveň můžeme mít puštěných víc programů (třeba Outlook, Word a Irfanview). Mezi nimi pak lze snadno přepínat na dolní liště. Prostě klikneme na ten rámeček s ikonkou a názvem programu, jehož okno chceme mít navrchu. Ostatní programy zůstanou otevřeny pod ním, ikonka toho navrchu svítí.

« Zpět na Obsah

freeCOMMANDER nebo TOTAL COMMANDER nebo WINDOWS COMMANDER

freeCommander- organizace souborů v počítači, jejich spouštění, kopírování, přejmenovávání apod.
Ikona: modrý kompas se žlutým středem nebo červenomodrobílá disketa

freeCommander se dá stáhnout třeba odsud. Je to úplné freeware, takže se nemusíte prokousávat žádnými registracemi ani okny. Total Commander se třeba z odsud. Není to sice freeware, ale pokud si jej nezaplatíte, tak jej stále můžete používat, jenom hned po startu musíte kliknout na správné číslíčko.

TotalCommander
Disk a:/ = disketa- nutno vložit disketu (Co je disketa?)
Disk c:/ = hard disk (bedna)- obsah našeho počítače (Co je hard disk?)
Disk d:/ = CD- nutno vložit CD (Co je CD-ROM?)
Disk e:/ nebo i další = USB flash disk- vyměnitelný disk (Co je USB flash paměť?)

Mezi jednotlivými disky se přepíná nahoře - jsou tam malá okýnka a, c, d, e atd.
Veškeré složky a dokumenty program může řadit např. podle abecedy, velikosti nebo data poslední změny. Změnit to můžete poklikem na Název/Velikost/Změněno v šedé liště nahoře. Klik na stejnou lištu způsobí obrácené pořadí (např. z A-Z na Z-A).

Disk c:/

 • Program Files -seznam všech programů v počítači - nesahat
 • Windows - operační systém – do něj radši nesahat
 • Archiv - všechny vlastní soubory (pokud jej máme založený), může vypadat třeba takto:
  • Doma (rozpočet na vestavěnou skříň, jmenovka na zvonek, seznam keřů na zahradě...)
  • Dopisy (zrušení O2 linky, návrh rozdělení majetku při rozvodu, dopis babičce...)
  • Dovolená (soubory o letošní plánované dovolené)
  • Fotky (archiv digitálních fotek a videa)
  • Music (stažené hudební soubory)
  • Počítač (registrační údaje, instrukce k programům, návody)

Disk d:/

 • přehrávání souborů z CD; např. CD s fotkami: zasunout do PC
 • Commander - přepnuto na disk d!
 • objeví se (dle toho, co je na CD) třeba seznam fotek nebo seznam souborů s fotkami
 • 2x klik: buď do jednotlivých souborů nebo se otevře fotka v programu IrfanView /irfanvjů/

Disk e:/

Moderní verze diskety - na flash disk se vejde mnohem více dat (disketa má většinou paměť 1,44 MB, běžné flash disky od 128 MB až po 4 GB). Digitální fotoaparát se po připojení k počítači přes USB kabel chová právě jako vyměnitelný disk.

 • Přehrávání souborů z flash disku na hard disk a obráceně; zasunout do USB portu v PC
 • Total Commander (ikona diskety) - přepnuto na disk e/f/...!
 • Objeví se (dle toho, co je na flash disku) třeba seznam fotek nebo seznam dokumentů na něm vytvořených/nakopírovaných
 • 2x klik na soubor: soubor se otevře v odpovídajícím programu (např. dokument ve Wordu, obrázek v prohlížeči, tabulka v Excelu)

« Zpět na Obsah

EMAIL: program Mozilla Thunderbird Thunderbird: Zkroťte svoji poštu!

Poštovní klient (program na elektronickou poštu – emaily); freeware (odsud lze stáhnout Mozillu Thunderbird)

Ikona: žlutá obálka, kterou nese modrý pták

Jak napsat email

 • Vlevo nahoře kliknout na Napsat a otevře se nové okno Nové zprávy
 • Napsat Komu (emailová adresa) – stačí začít psát jméno a objeví se celá adresa, pokud je jméno v adresáři – odkliknout Pokud chceme poslat ten samý email zároveň více lidem, za prvním dáme ENTER a objeví se další řádek Komu. Postup opakujeme, dokud nebudeme mít všechny adresáty.
 • Napsat Předmět (název zprávy)
 • Do velkého okna pod tím napsat text zprávy
 • Odeslat (okénko se zelenou šipkou vlevo nahoře)

Chceme-li pouze odpovědět na něčí zprávu, není nutné celý výše popsaný proces absolvovat: stačí modře označit v programu zprávu, na kterou chci odpovídat, kliknout na ikonku nahoře se zelenou šipkou (čtvrtá zleva) s názvem Odpovědět a automaticky se mi tím otevře nová zpráva s automaticky zavoleným adresátem a předmětem. V okně pro text se zobrazí zpráva, na kterou odpovídáme, nad ní píšeme odpověď. Napíšeme pak vlastní text (odpověď) a původní zprávu tam můžeme nechat nebo ji vymazat – většinou se nechává, aby adresát věděl, na co mu odpovídáme.

Jak přidat k emailu přílohu

Někdy potřebujeme poslat emailem celý soubor (např. fotografii nebo dokument) bez toho, abychom ten dokument přepisovali do emailu. K tomu slouží emailové přílohy. Příloha, kterou pošleme emailem, si pak adresát otevře a bude tak mít přesnou kopii toho našeho.
K tomu potřebujeme mít spuštěný program a otevřenou Novou zprávu s vepsaným adresátem a Předmětem zprávy (viz výše). Také potřebujeme vědět, kde se v našem počítači nachází soubor, který chceme adresátovi poslat – např. na CD nebo někde na hard disku.

 1. Klikneme v otevřené zprávě na obrázek kancelářské spinky Připojit (čtvrtá ikonka zleva) Zadejte soubor
 2. Klikneme v otevřené zprávě na obrázek kancelářské spinky Připojit - tím se nám otevře přes zprávu nové okno s názvem Vložit přílohu.
 3. Vedle horního úzkého rámečku je žlutá ikonka s černou šipkou vedoucí vzhůru (když na ni najedeme myší bez klikání, ukáže se bublina "O úroveň výš" - to je přesně to, co tahle šipka umí).
 4. Klikáme postupně tak dlouho, až se pod tím v seznamu objeví disk, ze kterého je náš soubor k poslání. Cesta většinou vede: Plocha - Tento počítač - Disk C (nebo D). Pak odklikáme (po 2 klikách) složky, dokud se nám v seznamu neobjeví i ten, který chceme poslat. Ten si označíme.
 5. 2x klik, zavře se okno Vložit přílohu a jsme zpět u naší zprávy. V rámečku vpravo se nám objevil další rámeček s názvem Přílohy. Tam je teď napsán soubor, který chceme odeslat.
 6. Příloha je připojená, zprávu můžeme Odeslat.

Přiložit taky můžeme víc souborů do jednoho emailu tak, že celý postup od kliknutí na obrázek spinky zopakujeme. Označením a tlačítkem Delete můžeme přílohu ze zprávy snadno odstranit.

Jak uložit přílohu z emailu

Jestli si chceme uložit k sobě do počítače nějakou přílohu, kterou nám někdo poslal emailem (řekněme, že to jsou třeba fotky od kamaráda z předchozího sudu), abychom si je mohli později prohlížet v Irfanview jako jiné fotky, tak zde je návod:

 1. Klikneme 1x na ten mail s fotkami (tzv. jej označíme, takže email zmodrá).
 2. Dole ve zprávě uvidíme ikonku té přílohy s nějakou příponou (třeba .wmv pro videa, .doc pro dokumenty Word, .gif nebo .jpg pro fotky a obrázky). Označíme ji do modra.
 3. Téměř dole ve zprávě uvidíme ikonku oné přílohy. Klikneme 2x, čímž se nám příloha otevře v odpovídajícím programu (fotky třeba v IrfanView, textové dokumenty v OpenOffice nebo ve Wordu.
 4. V programu si najdeme nahoře nápis Soubor, 1x klik, rozbalí se roletka, kde si označíme možnost Uložit jako - klik.
 5. Otevře se okno dialogu Uložit jako. Většinou se musíme vyklikat směrem nahoru ze složky Temp někam do našeho Archívu. Je totiž třeba najít místo, kam si to uložíme, abychom fotky pak zase v pohodě našli - v našem případě tedy nejspíš do složky Fotky.
 6. Tady je pravděpodobná cesta do složky Fotky (nevím totiž, na jaké úrovni nás to úložné okno vyhodí): Plocha - Tento počítač - Disk C - Archiv - Fotky. Na Fotky 1x klikneme a pak kliknout OK, nebo rovnou klikneme 2x.
  Plusem složku otvíráme, aby se nám otevřely podsložky, mínusem zavíráme.

Přeposlání obdržené zprávy dalším lidem

Pokud nám přijde zpráva s přílohou nebo textem, který bychom chtěli zaslat někomu dalšímu, aniž bychom to znovu přepisovali do nové zprávy, zvolíme tento postup:

 1. Označíme si zprávu do modra.
 2. Nahoře zvolíme ikonku Přeposlat (s fialovou šipkou). Otevře se nám ta samá zpráva, ale bez vyplněného údaje Komu – to je třeba zadat (jednoho nebo více lidí).
 3. Následně vymažeme z textové části odstavečky Původní zpráva (někdy jich je víc za sebou) s emailovými adresami – nechceme vláčet naše přátele zbytečně přes internet – není to bezpečné kvůli případným virům.
 4. Zprávu pak můžeme normálně odeslat.

« Zpět na Obsah

Alternativní emailový klient: program Outlook Express

Bezplatný emailový klient, který je součástí operačního systému Windows od verze 95
Ikona: obálka se dvěma modrými šipkami

Jak napsat email

 1. Vlevo nahoře kliknout na Nová pošta
 2. Napsat Komu (emailová adresa) a Předmět (název zprávy)
 3. Do velkého okna pod tím napsat text zprávy
 4. Odeslat (vlevo nahoře)

Chceme-li pouze odpovědět na něčí zprávu, není nutné celý výše popsaný proces absolvovat: stačí označit v programu zprávu, na kterou chci odpovídat, kliknout na ikonku nahoře (druhá zleva) s názvem Odpovědět a automaticky se mi tím otevře nová zpráva s automaticky zavoleným adresátem a předmětem. Většinou se také v okně pro text zobrazí zpráva, na kterou odpovídáme (je-li tato možnost navolena v programu). Napíšeme pak vlastní text (odpověď) a původní zprávu tam můžeme nechat nebo ji vymazat.

Jak přidat k emailu přílohu

Někdy potřebujeme poslat emeilem celý soubor (např. fotografii nebo dokument) bez toho, abychom ten dokument přepisovali do emailu. K tomu slouží emailové přílohy. Příloha, kterou pošleme emailem, si pak adresát otevře a bude tak mít přesnou kopii toho našeho.
K tomu potřebujeme mít spuštěný program Express Outlook a otevřenou Nvovou zprávu s vepsaným adresátem a Předmětem zprávy (viz výše). Také potřebujeme vědět, kde se v našem počítači nachází soubor, který chceme adresátovi poslat - např. na CD nebo někde na hard disku.

 1. Klikneme v otevřené zprávě na obrázek kancelářské spinky Připojit - tím se nám otevře přes zprávu nové okno s názvem Vložit přílohu.
 2. Vedle horního úzkého rámečku je žlutá ikonka s černou šipkou vedoucí vzhůru (když na ni najedeme myší bez klikání, ukáže se bublina "O úroveň výš" - to je přesně to, co tahle šipka umí). Klikáme postupně tak dlouho, až se pod tím v seznamu objeví disk, ze kterého je náš soubor k poslání. Cesta většinou vede: Plocha - Tento počítač - Disk C/D/A. Pak odklikáme (po 2 klikách) složky, dokud se nám v seznamu neobjeví i ten, který chceme poslat
 3. 2x klik, zavře se okno Vložit přílohu a jsme zpět u naší zprávy. V rámečku pod Předmětem zprávy se nám objevil další rámeček s názvem Příloha. Tam je teď napsán soubor, který chceme odeslat.
 4. Příloha je připojená, zprávu můžeme odeslat.

Přiložit taky můžeme víc souborů do jednoho emailu tak, že celý postup od kliknutí na obrázek spinky zopakujeme.

Jak uložit přílohu z emailu

Když si chceme nějakou došlou přílohu (řekněme, že to jsou třeba fotky od kamaráda z minulého sudu) uložit, abychom si je mohli později prohlížet v Irfanview jako jiné fotky, tak zde je návod:

 1. Klikneme 1x na ten mail s fotkami (tzv. jej označíme, takže email zmodrá).
 2. Vpravo dole ve zprávě uvidíme ikonku kancelářské spinky. Klikneme 1x.
 3. Otevře se malé dialogové okno, máme tam možnost Uložit přílohy. Kliknout.
 4. Otevře se okno s tím, kam to uložit. Dole zmáčkneme Procházet, objeví se dialog Vyhledat adresář. Je totiž třeba najít místo, kam si přílohu uložíme, abychom fotky pak zase v Irfanu našli - tedy nejspíš do souboru Fotky v našem Archivu.
 5. Tady je pravděpodobná cesta do složky Fotky (nevím totiž, na jaké úrovni vás to úložné okno vyhodí):
  Plocha – Tento počítač – Disk C – Fotky.
  Na Fotky 1x klikneme a pak kliknout OK, nebo rovnou klikneme 2x.
  Plusem složku otvíráme, aby se nám otevřely podsložky, mínusem zavíráme.

« Zpět na Obsah

INTERNET - program Mozilla Firefox Firefox: Rychlejší, lepší

Webový prohlížeč; freeware (odsud lze stáhnout Mozillu FF)
Ikona: zeměkoule s oranžovou liškou stočenou okolo ní

Je třeba být online. Pro připojené jinak než přes modem: nemusíme se připojovat, připojeni jsme okamžikem zapnutí počítače

Prohlížení internetových stránek:

Máme několik moností, jak se dostat na internetovou stránku:

 • do okýnka nahoře vedle ikonky domku napsat adresu, třeba www.chevert.profitux.cz, ENTER
 • nahoře na liště Záložky, vybrat ze seznamu (řádek po najetí myší zmodrá), klik
 • kliknout na nějaký odkaz na webových stánkách

Práce s Mozillou

Napsat adresu (nebo vybrat ze Záložek: viz výše), Enter. Zobrazí se požadovaná stránka. Většina webových stránek obsahuje odkazy, na které lze klikat(většinou jsou napsané jinou barvou anebo jsou alespoň podtržené, často obojí). Pak se zobrazí jiná stránka. Pokud na odkaz kliknete levým tlačítkem, odkazová stránka se zobrazí ve stejném okně. Pokud kliknete pravým, otevře se vám šedý rámeček se seznamem. Kliknete-li na Otevřít v novém panelu/okně, původní stránka zůstane otevřená beze změny a ta z odkazu se zobrazí v novém. Mezi nimi pak můžete přepínat nahoře (panely) nebo dole (okna).
Pohybovat mezi stránkami se lze také pomocí horních ikonek Zpět/Vpřed (zelené šipky vlevo-vpravo), které nás posunou buď zpět na předchozí stránku nebo se pak naopak můžeme vrátit zase dopředu. Zůstávají-li šipky šedé, nebyla předtím/potom zapnuta v tomto okně/panelu žádná jiná stránka.

Tip pro ty, kterým se písmenka v programu zdají moc malá na pohodlné čtení:
Na horní liště: Zobrazit - Velikost textu - Zvětšit (lze ještě zopakovat). Text se zobrazí zvětšený.
Totéž lze udělat klávesovou zkratkou CTRL a + (zmáčknout CTRL a pak +).

« Zpět na Obsah

Užitečné adresy na Internetu:

GOOGLE

Adresa: www.google.cz: internetový vyhledávač, čti: gůgl.

Do okýnka uprostřed stránky zadat slovo, které chceme vyhledat, a Gogole vyjede seznam stránek, které požadované slovo obsahují. Pak klikneme na modrý nadpis stránky, kterou chceme zobrazit. Pokud na ni klikneme pravým tlačítkem a vybereme položku Zobrazit v novém panelu, požadovaná stránka se otevře v novém okně. Mezi okny lze v Mozille přepínat nahoře: záložky jsou nadepsané jménem zobrazené stránky (třeba: Google nebo Ch jako Chevert)

Lze zadat i více slov:

 • Několik oddělených (třeba: Soběslav věž náměstí) – pak Google vyhledá stránky, které obsahují VŠECHNA tato slova.
 • Řetězec za sebou jdoucích slov – ten se dává do uvozovek (třeba: “v Mladé Vožici”). Pak Google vyhledá stránky, kde se vyskytuje přesně tento řetězec slov. Kdybychom to dali bez uvozovek, hledá Google slova na jedné stránce i odděleně (najde třeba stránku, kde se píše: v minulém týdnu … mladé lidi … Staré Vožici)
 • Je dobré zadávat přesnější popis, tedy ne pouze Sirius, hledám-li stejnojmennou hvězdu. Takto totiž Google vyjede mezi jinými i stránky organizací a firem, které se jmenují Sirius. Zadejte proto např. Sirius hvězda.

WIKIPEDIE

Adresa: cs.wikipedia.org – česká encyklopedie na Internetu. Do okýnka vlevo pod logem se napíše hledané heslo, Enter, Wikipedie heslo zobrazí (tedy pokud ho již někdo napsal. Wikipedii tvoří sami uživatelé internetu, žádná instituce nebo vydavatel)

CHEVERT

Adresa: www.chevert.profitux.cz – moje webové stránky. Vlevo v Menu klikat na položky, které si chceme přečíst, zobrazí se pak stránky buď s textem nebo s odkazy na texty, které lze přečíst. Šipkami zpět/vpřed se pak lze pohybovat mezi stránkami, které jsme již navštívili - viz podrobnější návod INTERNET.

Nekomplikovaný web. Při procházení stránek se tu lze snadno naučit běžné úkony na internetu - práce s Menu, odkazy, posun stránek vpřed/zpět, prohlížení fotek - podrobnější návod viz níže.

MAPY

Adresa: www.mapy.cz – snadno ovladatelné mapy na internetu
Do rámečku nahoře zadat ulici, město, adresu nebo firmu. Enter/Hledej. Po mapě se lze pohybovat do čtyř světových stran šipkami vpravo nahoře na mapě. Lze ji opakovaně přibližovat/oddalovat plusem a mínusem pod šipkami. Lze také volit mezi druhy map: základní, letecká, hybridní.

« Zpět na Obsah

IRFANVIEW IrfanView

Program na prohlížení fotek

Ikona: červený panáček diagonálně v bílém čtverci

 1. otevřeme program a klikeme na žluté desky vlevo nahoře na liště, zobrazí se okno Otevřít
 2. klikáním na soubory ve spodním okně či na žluté desky se černou šipkou vpravo nahoře (O úroveň výš) vybereme soubor s fotkami uložený v našem počítači nebo na CD, 2x klik, pak 2x kliknout na jednu konkrétní fotku (třeba první ve složce), ta se tím otevře k prohlédnutí v Irfanview
 3. stiskem Enter zobrazíme fotku na celé ploše obrazovky; po prohlédnutí fotek zase stiskneme Enter, aby byla vidět obslužná lišta
 4. mezerníkem se posuneme k další fotografii - anebo pootočíme kolečkem myši dolů (samozřejmě potočením nahoru lze vrátit předchozí fotku)
 5. když máme prohlédnuté všechny fotky, klikneme na žluté desky nahoře na liště, pak na žluté desky vpravo nahoře s černou šipkou - O úroveň výš, vybereme další soubor s fotkami, 2x klik, kliknout na fotku, postup stejný

« Zpět na Obsah

OpenOfficeOpenOffice nebo WORD

Program pro psaní textů (dopisy, články, smlouvy, atd.)

Ikona: šedivý popsaný list papíru OpenOfficenebo modré W

Nový soubor: ikonka nahoře úplně vlevo - (šedo)bílý list.

Uložit: ikonka diskety nahoře na liště.

 • Otevře se okno: Uložit jako.
 • Napíšeme název souboru (řádek dole) - pod tímto názvem se text uloží
 • Proklikáme se žlutou ikonkou (uvnitř má ernou šipku) v tomto okně vpravo nahoře tak, aby v řádku “Uložit do” byl Archiv - tam uložit kdekoli.
  Celá cesta je: Plocha – Tento počítač – Místní disk C:/ – něco

Práce s textem:

Po označení textu myší (na začátku označovaného textu kliknout, držet tlačítko, na konci pustit, text zůstane modrý) lze dělat různé úpravy.
Např.: nahoře v ikonkách

 • B (tlustě)
 • I (kurzíva)
 • U (podtrhnout)
 • čísla vlevo od B,I,U - velikost písma, ještě více vlevo si lze zvolit druh písma
 • vpravo od B,I,U: zarovnání odstavce (doleva, na střed, doprava, do bloku)
 • vedle ikonky tiskárny je Náhled - obrázek listu papíru s lupou. Na ten když klikneme, zobrazí se text tak, jak bude vypadat na papíře po vytištění. Lze měnit velikost náhledu – je uvedena v procentech nahoře. Zavřít náhled a vrátit se k úpravám textu: na liště: Zavřít náhled.
 • vpravo je ikonka velkého písmene A - tam lze zvolit barvu písma

Důležité! Po jakýchkoli změnách je třeba dokument zase ukládat (pokud není nastaveno automatické ukládání) - opět ikonka diskety nahoře. Párkrát se mi už stalo, že se elektřina nebo samotný počítač vypnul po několikahodinové práci bez ložení. Nejlepší cesta k infarktu!

« Zpět na Obsah

avast!avast!

– antivirový program; freeware (odsud lze program stáhnout)

Ikona: písmenko "a" v modré kuličce

Jakmile jsme online, program si sám zjistí na internetu, zda nejsou k dispozici doplňky k programu a provede tzv. update /apdeit/, což je aktualizace programu. Je možné, že než se aktualizace stáhne a uloží, vpravo dole se objeví okno programu avast!, které nás bude informovat o stažení aktualizací virové databáze (modré) nebo přímo programu (zelené). Nevšímáme si ho, za chvilku samo zmizí.

Jednou za čas je dobré avast zapnout pravým tlačítkem na ikonu a zvolit Spustit avast! antivirus a nechat ho prozkoumat počítač, aby zjistil případné viry. Otevřou se dvě okna - jedno s instrukcemi, jak postupovat při testování a druhé na ovládání programu. Mezi okny překlikávejte a spusťte si dle instrukcí testování.
Na tohle nezapomínat, jinak jsou aktualizace k ničemu!

« Zpět na Obsah

AVG Free EditionAVG

– antivirový program; freeware (odsud lze program stáhnout)

Ikona: čtyřbarevný čtverec

Jakmile jsme online, program si sám zjistí na internetu, zda nejsou k dispozici doplňky k programu a provede tzv. update /apdeit/, což je aktualizace programu. Je možné, že než se aktualizace stáhne a uloží, objeví se okno programu AVG. Nevšímáme si ho, můžeme ho stáhnout dolů, pokud překáží, ale nezavíráme program ani nevypáme počítač, dokud není počítač se stažením aktualizací hotov!

Po stažení aktualizace se objeví další okénko s tím, že provádí aktualizaci programu, pak miniokýnko s odpočtem 30 sekund. Po 30 sekundách se samo zavře nebo ho můžeme zavřít sami hned. Aktualizace je totiž hotová.

Jednou za čas je dobré AVG zapnout pravým tlačítkem na ikonu a zvolit Launch AVG Control Center, pak stisknout v nově otevřeném okně Test center, zadat Scan computer (velký modrý nápis) a nechat ho prozkoumat počítač, aby zjistil případné viry. Na tohle nezapomínat, jinak jsou aktualizace k ničemu!

« Zpět na Obsah

Ad-Aware SE Personal

Antispyware program; freeware (odsud lze program stáhnout))

Ikona: značka zákaz stání

Další potvory, které je třeba z počítače dostat, je spyware. Tyhle prográmky většinou špiclují a zpomalují počítač. Více o tom, co je spyware, si přečtěte ZDE.

Používání programu:

 • Spustit program AdAware – chvíli to může trvat.
 • Jako první po spuštění klikneme na podtržený nápis Check for updates (Zkontrolovat aktualizace) – i tento program je potřeba obnovovat, protože se neustále objevují potvory nové a na ty výrobce programu musí reagovat. Aktualizací si program osvěžíme a doplníme o nové informace o potvorách.
 • Pokud jsou k dispozici aktualizace, program se nás zeptá, zda je chceme nahrát. Určitě ano. Dole tedy zadáme Connect a program se spojí s internetem. Buď napíše, že je všechno OK (No updated components available) anebo nějaké přídavky k programu jsou, a pak je chceme nahrát a instalovat (Download and Install). Program je začne stahovat a když bude mít celých 100%, zadáme Finish. Tím je aktualizace hotová.
 • Teprve potom klikneme na žlutou ikonku ozubeného kola nahoře na liště a pak vlevo zvolíme Advanced. Objeví se Advanced Settings.
 • Vpravo v hlavním poli zatrhnout fajfkou (poklikem) Move deleted files to the bin (Přesunout smazané soubory do koše).
 • (dole) Proceed => Start => Next a program začne náš počítač kontorolovat.
 • Až se objeví nápis Current operation: Finished => klik na Finish (dole)
 • Během kontroly počítač červeně vypíše nalezené potvory (říká jim Objects)
 • V okně (pokud se objeví) zatrhnout klikem dvě políčka (druhé z nich je označeno MRU) => Next
 • Program se zeptá: Move deleted files to Recycle Bin? (Přesunout do koše?) => Chceme. YES/OK. Hotovo.
 • Program můžeme vypnout

« Zpět na Obsah

Miranda IM Miranda

– program pro psaní rychlých vzkazů: rychlá osobní komunikace po internetu; freeware (Stáhnout Mirandu zdarma lze na českém webu Mirandy)

Ikona: žlutá korunka

Podmínkou používání je být zaregistrován v komunikačním systému ICQ, msn nebo např. Yahoo. Program vám umožní snadno zjistit, jsou-li vaši přátelé/známí, kteří jsou zaregistrovaní ve všech uvedených systémech, zrovna online. Zároveň s nimi můžete jednotlivě komunikovat i v několika zároveň otevřených oknech. Při instalaci programu si k instalaci vyberte jen ty systémy, ve kterých jste zaregistrováni vy sami, jinak se budete při každém spuštění muset otravovat odklikáváním hlášek o tom, že do systému se nelze připojit.

Zaregistrovat v systému ICQ (asi ho používá nejvíc lidí v ČR) se můžete na adrese: https://www.icq.com/register/. Na stejné stránce najdete odkaz na pomoc při instalaci a problémech v začátcích; odkaz Začínáme je na stránce nahoře nebo to můžete zkusit rovnou odsud.

Pokud máte instalaci hotovou a v adresáři pár svých známých, postup při dalším otevření je následující:

 • Otevřít program a vpravo dole se objeví zelený panáček, což je symbol Mirandy při připojení
 • PRAVÝM tlačítkem myši klik => zvolit Hide/Show (Skrýt/Ukázat) a objeví se seznam uživatelů, kteří jsou online (zelená kytička). Offline kontakty jsou šedivé.
 • Chci s někým z nich komunikovat: klik na jméno se zelenou hvězdičkou a otevře se dialogové okno
 • Do spodního okýnka psát vzkaz a odeslat ENTERem. Odkaz se objeví v horním větším okně, a tam se také budou objevovat odpovědi od toho, s kým mluvíte.

« Zpět na Obsah

Průvodce stránkami Chevert

Adresa: www.chevert.profitux.cz – moje webové stránky

 • Otevřeme si program na prohlížení internetu - Mozillu (ta ikonka zeměkoule s oranžovou liškou)
 • Otevřeme stránky Chevert, což lze několika způsoby:
  • Klikneme na odkaz www.chevert.profitux.cz o tři řádky výš, otevře se pak v jiném okně
  • Do okna Mozilly nahoře napíšeme odkaz www.chevert.profitux.cz a stiskneme Enter
  • Nahoře v záložkách Mozilly si najdeme odkaz Chevert, máme-li jej tam zadaný, a klikneme na něj, když zmodrá

  Vždy se zobrazí úvodní oranžová webová stránka s názvem Chevert - Úvod.

 • Vlevo je Menu se seznamem sekcí, které je možné si přečíst, např. Lidi - o naší rodince, Zvířata - o našich zvířátkách, Akce - o akcích, které jsme nedávno absolvovali atd. Když na jednu z těch položek Menu klikneme, vyjede nová stránka s daným obsahem, třeba když půjdeme na Akce - tam pak bude seznam všech akcí, výletů apod. Klikneme na hnědý nápis pod názvem článku "Přečíst článek" a článek se zobrazí.
 • To Menu je vlevo na každé stránce mého webu - takže když nás nebude článek bavit či jej máme přečtený, klikneme si na jinou položku Menu a můžeme tak snadno jít jinam.
 • Orientaci na webových stránkách Chevert usnadňuje tzv. Strom webu - odkaz na něj najdete v Úvodu stránek. Je to rozvětvený pavouk organizace jednotlivých stránek, kde můžete zjistit, co všechno lze najít pod kterou sekcí Menu.
 • Kdykoli se můžeme vrátit o stránku zpátky, když klikneme na zelenou šipku ZPĚT vlevo nahoře na liště (popř. pak šipka opačná, která nás posune dopředu - jako když listujeme v knížce).
 • Dole u těch všech stránek (např. stránka Lidi - další stránka Vikýš) je většinou Fotogalerie. Tam je vždycky fotka, na kterou když klikneme, objeví se seznam fotek, které pak můžeme prohlížet poklikem. Návod je taky napsaný u každé Fotogalerie.
 • Na stránce Úvod je i seznam nových článků a příspěvků, a to v tabulce Novinky. Pod nadpisem jsou data s jednotlivými novinkami. Vpravo od data je popis článku/změny. Písmo je černé, ale kousky jsou hnědé - to jsou tzv. odkazy. Když na ně najedeme myší, tak se na mých stránkách odkaz podtrhne a změní barvu, a když na něj klikneme, rovnou se dostaneme na stránku s tím článkem a můžeme si ho přečíst - tedy nemusíme jej hledat ve stránkách Menu.
 • Prostě si to vyzkoušejte. Věnujte čas tomu, že budete web prohlížet. Tím se naučíte základy práce s Internetem. Stejný princip vyhledávání a prohlížení má totiž většina webových stránek. Nebojte se klikat a zkoušejte, co to udělá. Internet je úžasný zdroj informací (i když nesmíte všemu věřit - koneckonců každý si tam může napsat, co chce!). Když máte připojení vzduchem (wi-fi), čas strávený online, na internetu, nehraje roli, platíte stejně, když na net vůbec nepůjdete nebo když budete po internetu brouzdat celý den a každý den. Spotřeba elektřiny je zanedbatelná.

« Zpět na Obsah

SLOVNÍČEK

SLOVOANGLICKYPOPIS
adresaaddress- adresa internetové (webové) stránky. Začíná často www, např. www.chevert.profitux.cz
doménadomain- poslední 2-3 písmenka webové adresy za poslední tečkou. Mohou existovat dvě webovky se zdánlivě stejnou adresou, ale lišící se doménou. Často označují zemi (např. cz, de, at, jp)
freewarefreeware- čti fríwér; volně šiřitelný program: je zadarmo ke stáhnutí z internetu
ikonkaicon- malý obrázek, většinou symbol nějakého programu nebo funkce
kliknoutclick- najet na objekt v textu/programu a zmáčknout levé tlačítko myši
online/offlineonline/offline- čti onlajn, oflajn, připojen k Internetu/ odpojen
složkadirectory- jakási knížka, ve které jsou jednotlivé soubory; ve Windowsech má žlutou ikonku
souborfile- listy knížky: jednotlivé dokumenty, fotografie atd.
webovkyweb pages, website- webové stránky, internetové stránky
wwwworld wide web- v překladu celosvětová síť, jinak také internet

« Zpět na začátek
© 2006-2007  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 11.05.2008