[ Webhosting profitux.cz ]

Mišmaš  »  Práce s digitálním fotoaparátem na počítači

Celý návod ve formátu .doc je také ke stažení zde (90kB).

Obsah:

freeCommander Přendavání fotek z foťáku do počítače pomocí freeCommanderu (FC)

freeCommander se dá zdarma stáhnout třeba odsud.

 1. Vypnutý foťák připojit kabelem USB (na jednom konci čtverec, na druhém placka) k počítači
 2. Otevřít freeCommander (ikona modrého kompasu) = FC
 3. Zapnout foťák, za chvilku se objeví
  1. na jeho displeji Installing USB Connection (nebo tak něco)
  2. a zároveň na horní liště FC další disk (asi E nebo F) – to je paměťová karta foťáku
 4. Alternativou je použití čtečky karet, mnáte-li ji v počítači. Vložíte dovnitř paměťovou kartu z PC, počkáte, až se vám objeví nový disk v Commanderu a pak je postup stejný:
 5. Kliknout v levém okně FC na ten nový disk
 6. Kliknout na žlutou složku a asi ještě na jednu, dokud se neobjeví seznam fotek – mají červenou ikonu Irfanview a mají tvar např. PICT4126.jpg (to PICT má být zkratka PICTURE – anglicky obrázek)
 7. V pravém okně FC si na disku C najít složku Fotky a dostat se do ní (2x klik). Objevil se seznam složek/fotek v této složce Fotky
 8. Na klávesnici zmáčknout F7, která vytvoří Novou složku, kam dáme nové fotky z foťáku. Otevře okno, kam do řádku napíšeme název složky, kam fotky dáme.

Jak nazvat novou složku:

 • Je dobré si ji nazvat podle schématu ROK-MĚSÍC-DEN_název_akce, aby se pak další složky řadily podle toho, kdy jsme je nafotili. Program totiž dělá seznam složek podle systému číslo a pak až písmeno abecedy, takže nepsat ve formě den-měsíc-rok, jinak fotky z 12.8.2007 budou dřív než ze 4.9.2012! Taky se musí číslo měsíce a dne psát VŽDY dvojmístné, tedy např. 15.únor jako 2007_02_15, jinak bude před říjen (10) před zářím (9): jednička je dřív než devítka.
 • POZOR! V názvech NESMÍ být mezi jinými tyto znaky: tečka, lomítko, otazník (to jsou symboly, které počítač používá v seznamu souborů, tedy nám je nedovolí použít. Namísto toho lze použít třeba čárky, plusy, pomlčky, spodní čárku neboli podtržítko (podtržítko: 2007_dovolena-Italie+Chorvatsko; je na stejné klávese jako pomlčka ale se SHIFTEM).
 • Příklad názvu složky s fotkami: 2007-06-02_sobeslav-sraz-gympl

Vlastní kopírování fotek z foťáku do nové složky

 1. V pravém okně si otevřeme onu právě vytvořenou složku (nebude v ní samozřejmě nic, jen datum jejího vytvoření)
 2. V levém okně klikneme nahoru na zelenou lištu disku E (tzv. oživíme okno) – tím pádem to pravé zešedne
 3. Stiskneme CTRL + A, čímž se nám automaticky označí všechny soubory na disku foťáku Druhý, pracnější a delší způsob je označit si modře první fotku (myší), stisknout SHIFT a klávesnicovou šipkou jet dolů, dokud se neoznačí všechny soubory
 4. Pak do té modři kliknout myší a DRŽET. Držet a fyzicky přetáhnout soubory do pravého okna. Okamžikem, kdy tlačítko myši pustíme, začnou se soubory automaticky kopírovat do složky, kterou máme v pravém okně otevřenou.
 5. Pak klikneme náhodně na pár fotek v PRAVÉM okně, zda se opravdu otvírají (a jsou dobře překopírovány – občas se stane, že nejdou otevřít, je třeba je smazat a zkopírovat znova).
 6. Pokud fotky dobře fungují a nemáte kartu s moc velkou pamětí, potřebujete ještě z foťáku vymazat fotky, aby nezabíraly místo dalším.
 7. Zase klikout na lištu levého okna, kde jsou stále označené soubory ve foťáku. Jsou tři možnosti, jak to udělat:
  1. Nahoře nad lištou zmáčknout červené X
  2. Zmáčknout klávesu F8
  3. Zmáčknout pravé tlačítko a tam zvolit možnost Odstranit.

« Zpět na Obsah

Úprava fotek

Přejmenování fotek

Ať už chceme fotce dát jakýkoli název, vždy ponecháváme tečku s koncovkou (.jpg> nebo třeba .gif). Já nechávám před vlastním názvem i číslo, protože je tak zajištěno, že fotky nadále zůstanou v pořadí, ve kterém jsem je vyfotila a neseřadí se jen podle samotného názvu.
Jsem zvyklá dávat názvy fotek všude malým písmenem, bez mezer a bez diakritiky (háčky, čárky apod.), protože to pak často dělá zmatek/chyby, pokud se fotky dávají na internet, když se to vypaluje na CD nebo když se to posílá mejlem přes hranice.

Příklad mého názvu fotky: PICT4576_sobeslav-kostel.jpg (bez diakritiky, bez velkých písmen, bez mezer – nahrazují pomlčky a podtržítka. Podtržítko hezky oddělí číslo fotky od názvu). Když mám víc fotek, na kterých je víceméně to samé a nenapadá mě bližší název, dávám na konec ještě číslo: PICT4576_sobeslav-kostel-1.jpg, PICT4576_sobeslav-kostel-2.jpg, PICT4576_sobeslav-kostel-3.jpg

Přejmenovávat můžeme dvěma způsoby: Buď třeba přes IrfanView, když se na fotku v programu koukáme, nebo přes FreeCommander.

 1. IrfanViewPřes Irfanview: používám, když si poprvé fotky prohlížím, třídím, mažu nepotřebné a nepovedené a zároveň je přejmenovávám
  1. V IrfanView si otevřeme fotku (nejjednodušeji si v FC, který je asi ještě otevřený od přenosu fotek z foťáku, najít tu fotku a 2x kliknout, automaticky se otevře v Irfanu)
  2. Zmáčknout F2, vyskočí přejmenovávací okno. Napsat za číslo a před tečku nový název. O koncovku se tady nemusím starat, je ve zvláštním řádku.
  3. OK. Hotovo.
 2. Přes FreeCommander:
  1. Označit fotku, kterou chceme přejmenovat (zmodrá).
  2. Pak buď kliknout ještě jednou do názvu nebo stisknout pravé tlačítko myši a zadat možnost Přejmenovat (Pozor, je to hned pod řádkem Odstranit!!!)
  3. Okolo názvu se nám udělá rámeček a zmodrá samotný název.
  4. Když zadáme Delete, smaže se celý název i s číslem. Proto je lepší si do názvu jednou kliknout a pak můžeme postupně mazat po písmenku BackSpace (předchozí písmeno) nebo Delete (další písmeno) a naťukat nový název.
  5. Enter. Hotovo.

Na úpravu fotek existuje spousta programů. Jedním z nejlepších je rozhodně Photoshop, ale není zdrama k mání. Mým oblíbeným freeware je Photofiltre, a na úplně základní úpravy postačí i Irfanview.

Pootočení fotky o 90 stupňů

Doprava: zmáčknout písmeno R (anglicky RIGHT, německy RECHT)
Doleva: zmáčknout L (anglicky LEFT, německy LINKS)
Vždy pak zmáčknout CTRL + S (anglicky SAVE, uložit) nebo disketu nahoře, jinak se nám upravené údaje ztratí...
Soubor se nám tak uloží do stejné složky, ve které je. Jen se zeptá, jestli ten soubor chceme opravdu přepsat. Dáme ANO.

Chceme-li si uložit stejnou fotku ještě jinam

(třeba do složky, kam vybírám fotky, které si chci nechat vyvolat nebo někomu poslat), zmáčkneme na klávesnici jen S (save = uložit) nebo ikonku diskety nahoře na liště. Název fotky pořád ještě můžeme změnit, ale zároveň musíme vybrat složku, do které se fotka nově uloží. Výběr uděláme pomocí žluté ikonky se šipkou a velkého okna dole. Žlutá ikonka se šipkou nás posune o jednu úroveň výš nebo se dostaneme dovnitř nějaké složky dvojklikem na ní v okně. Složku, ve které chceme fotku mít, si otevřeme dvojklikem nebo jednoklikem a pak Otevřít a zmáčkneme Uložit.

Oříznutí fotky

Někdy se nám ke kraji fotky dostane něco, co tam být nemělo. Pak je možné fotku oříznout. Dělá se to tak, že myší najedeme do jednoho rohu až tam, odkud chceme začít řezat, tlačítko myši stiskneme a pořád držíme a pomalu posouváme diagonálně až tam, kde chceme mít oříznutou fotku na druhé straně. Za myší se vytváří obdélník. Pustíme tlačítko myši a na jednotlivých stranách ještě stejným způsobem můžeme strany výřezu posunout dál či zpět. Když jsme spokojeni s velikostí výřezu, zmáčkneme CTRL + X (jako symbol nůžek) nebo dáme Úpravy – Vystřihnout výběr.
Pokud se nám výsledek nelíbí, můžeme to o krok (vždy jen o jeden) vrátit osmou ikonkou zleva na horní liště (šipka směřující zpátky) nebo přes Úpravy – Zpět na nejvyšší liště.

Pokud chceme fotku nechat později vyvolat, je dobré dodržovat poměr stran. Dá se to spočítat. Velikost výběru se nám totiž objevuje v závorce na modré liště nad obrázkem (Selection....256x90) a stranami můžeme hýbat, jak jsme si již řekli, abychom je měli tak dlouhé, jak potřebujeme. Jestli si fotky chceme jen prohlížet v počítači, může nám být poměr délek stran celkem ukradený. Počítač to sežvejká a zobrazí jakékoli rozměry fotky.

Zesvětlení fotky, úprava kontrastu, nasycení a barev

Dělá se to jednoduchou a užitečnou funkcí skrývající se pod tlačítky SHIFT + G (zastupuje tzv. Gama korekci), když máme fotku otevřenou. Otevře se okno se dvěma obrázky – vlevo je ten původní a ten vpravo můžeme změnit a porovnat jej s původním. Já jsem zatím pracovala jen s Jasem, Kontrastem, Gama korekcí a Nasycením. S možnostmi R,G,B jsem to ani nezkoušela, je to stupnice červené, žluté a modré (R: rot, G: gelb, B: blau).
Je třeba si vyzkoušet hýbat s čudlíkem na jednotlivých stupnicích a porovnávat, jak snímek vypadá oproti původnímu. Zadáme-li pak OK, objeví nám velký opravený obrázek. Pokud se nám výsledek nelíbí, můžeme to o krok (vždy jen o jeden) vrátit osmou ikonkou zleva na horní liště (šipka směřující zpátky) nebo přes Úpravy – Zpět na nejvyšší liště.

Když obrázek vypadá, jak chceme, je třeba jej opět uložit pomocí CTRL + S.

« Zpět na začátek
© 2006-2007  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 11.05.2008