[ Webhosting profitux.cz ]

Akce  »  Zlatá Koruna

Zlatá Koruna - klášter

Chcete-li se rovnou podívat fotky (i z tohoto článku), najdete je jako obvykle dole ve Fotogalerii.
Máte-li zájem jen o turistické informace, klikněte zde; odkazy jsou na koci článku.

27. června 2007. Jelikož na výletní den hlásili vichřice, déšť a teploty nepodobající se příliš letním dním, s kolegou jsme byli nuceni odpískat výlet ze Zlaté Koruny na raftech a zvolit náhradní variantu, jíž se stala návštěva kláštera. Z nějakých třiceti studentů třídy na sraz dorazilo 13, zbytek se buď omluvil předem nebo aspoň napsal SMSku, většinou znějící něco jako není mu dobře. Na nádraží jsme potkali několik našich dalších skupin, které měly namířeno stejným směrem, ale ve Zlaté Koruně nakonec vystupovala s námi jen jedna z nich. Kolegovy statné (eufemismus) retrívřice Zuzanka a Valinka celkem spolehlivě ucpaly chodbičku mezi řadami sedadel vagónu a jejich zadky nedávaly moc prostoru ani mým nohám. Průvodčí byl ale naštěstí pejskomil a neměl námitky ani proti tomu, že dohromady holky měly pouhý jeden košík, a to navíc jen tak pro případ vedle na sedačce.

Cestou ze zlatokorunského nádražíčka dolů do vsi jsme přemýšleli, jakou rezervu si máme vyšetřit na cestu zpátky, neboť úhel nakloněné roviny silnice se nebezpečně blížil 45 stupňům - nebo tak nějak. Studenti zase pronášeli opravdu jen lehce ironické poznámky ve smyslu To je ale fakt dobře, že jsme nejeli na ty rafty, protože v tomhle strašným počasí a vichřici by to stálo za víteco, zatímco lovili z baťohů sluneční brýle, sundavali větrovky a mikiny a zoufali si, proč ty opalovací krémy nechali doma. Předpovědní schopnosti televizních rosniček v průzkumu veřejného mínění klesly k bodu absolutní nuly. Jediní členové výletní skupiny, kteří vypadali, že je jim úplně jedno, kolik je nakonec stupňů, byly Zuzanka s Valinkou, které s noblesou své modré krve ignorovaly zlatokorunské zaplotní voříšky-lýtkaře a navíc se báječně bavily, když zdrhaly do půlky louky za číčou, jejímuž prohnání šlechta-nešlechta odolat nedokázaly.

Rajský dvůr Přestože jsme na prohlídku kláštera nebyli předem objednaní, vešli jsme se do skupiny již objednaných a sklidili za to pár sladkokyselých úsměvů kolegyň :-) Slečna průvodkyně byla skvělá, o klášteře věděla všechno, na co jsem se jí všetečka ptala, a navíc bylo sympatické, že se smělo fotit ve všech prostorách kláštera kromě kaple a kostela (ach jo, škoda - byl úžasnej!). Taky jí vůbec nevadilo, když nás pár nadšenců-fotografů skupinu všemožně zdržovalo, protože jsme rovna objevili něco, co se prostě MUSÍ blejsknout, nebo jsme se vůbec vyskytovali v jiných prostorech, než kam už odešla ta hodná, poslušná většina, protože přece nebudeme fotit křížovou chodbu hemžící se turisty, že. Prohlídka 1. trasy, kterou jsme k radosti studentů zvolili namísto 2., literárního, okruhu, trvala asi hodinu a venku už na nás čekal kolega se svým psím doprovodem. Načež jsme studentům všech dorazivších tříd dali na hodinku rozchod a sami se v šesti (4 katoři, 2 retrívři) vydali do kempu dát si něco k jídlu a zaplavat si. To první všech šest, do toho druhého se nakonec nehrnula ani psiska, páč se mezitím udělala pěkná kosa a my byli rádi, že nám v kempu ohřáli aspoň polívku (kuchař se nekonal, což je ve vodácké oblasti v červnu docela obchodní průšvih). Mladá obsluha se na nás pokoušela mluvit německy, ale když jsme tvrdohlavě objednávali v mateřštině, pochopili, že tady se evidentně žádná zábava konat nebude a šli nám tu česnečku ohřát. Celkem jsem si blahopřála, že jsem s sebou nakonec Vikyho nevzala, protože výklad o životě mnichů by ho asi nezaujal a navíc by si pravděpodobně uhnal rýmu, kašel nebo aspoň bolekrk (což mimochodem zvládnul hned následující týden).

Studenti dorazili ve stavu alespoň na první pohled střízlivém a hlavně v plném počtu, a tak jsme se odebrali k výšlapu na nádraží a dokonce tam i přes funění výletníků i větru dorazli dřív než vlak. Dostat se do vlaku bylo o fous těžší, neboť poslední červnový týden je pro školní výlety jak dělaný. Nasoukali jsme se tam všichni a nasoukalo se tam i několik dalších školních skupin nastupujících v Třísově a Holubově, ačkoli to znamenalo, že se značně zvýšilo nebezpečí jak přistání na klíně sedících cestujících tak omdlení z nedostatku dýchatelného O2. Výlet byl ale kolem a kolem příjemný a úspěšný, a tak mi náladu lehce pokazil až hodinový pobyt u zubaře.

Kaple Andělů strážných Stará lípa


Fotogalerie

Zlatá Koruna Klikněte na obrázek vedle - v novém okně se zobrazí náhledy.
Klikáním na jednotlivé náhledy se pak dostanete k zvětšeným obrázkům s komentáři.


Here you can find some photos from the trip. Click on the picture on the left to get the thumbnails. You will get the slides with comments in English by clicking on the thumbnails.Info:

Zlatá Koruna - webové stránky obce
O Zlaté Koruně - web specializovaný na kláštery

«  ZPĚT NAHORU


© 2006-2007  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 9.7.2007