[ Webhosting profitux.cz ]

Akce  »  Rakousko 2008: Salzburg

Chcete-li se rovnou podívat fotky (i z tohoto článku), najdete je jako obvykle dole ve Fotogalerii.
Máte-li zájem jen o turistické informace, klikněte zde; odkazy jsou na konci článku.

Z baráku za deset

Sobota 6. prosince 2008. Zvoní budík. Vstávám kupodivu bez problémů, ačkoli sraz u autobusu je už v půl šesté. Na mobilu vidím, že mi zrovna volá kolegyně - a kde prý jsem? A jako kde bych měla být? Že prý je tři čtvrtě na šest....

Sakra! Budík ale zvonil, kdy měl - bohužel. Nařídila jsem ho na 5:45... Řidič je ochoten počkat do šesti. Tak rychle jsem z baráku ještě v životě nevypadla. U autobusu jsem stála ještě před šestou, doteď nechápu, jak se mi to povedlo. Náš knedlík jsem zaparkovala někde uprostřed parkoviště u Výstaviště a zbytek dne jsem se modlila, abych na něm pak nenašla bengovskou botu - zrovna se konaly adventní trhy. V duchu se omlouvám všem studentům, kterým jsem před nějakými dvěma týdny strhávala body za překlad half past one na půl jedné...

Bad Ischl - říčka Traun pod Alpami Na sedačce autobusu už se svlíkám potmě, protože ti nešťastníci, kteří vstávali někdy před pátou, se chtějí vyspat. Budiž jim přáno. Vydýchávám a oblíkám si třetí pár ponožek, které jsem nestačila natáhnout doma. Ukáže se, že to byl dost dobrý nápad, stejně jako tlusté prsťáky a pořádná čepice.

Následuje klasická jednodenní jízda - čurzastávky a kafe na benzince, rychlý datový přenos novinek z pátku, zběžný průvodcův výklad o Rakousku a o tom, co nás čeká, případně co by nás mohlo čekat z toho, co zažil průvodce. Dokonce jedeme na čas, takže zastavujeme v Bad Ischlu, 15-tisícovém lázeňském městečku pod Alpami, kde obývali svou letní rezidenci Franz Josef I. a jeho choť Alžběta Bavorská zvaná Sissi, kterou tam v roce 1853 potkal. Bad Ischl se stal jejím oblíbeným letním letoviskem a trávila zde mnoho času stejně jako její rodina. Císařská vila, kterou Franz dostal jako svatební dar od matky, je nyní zčásti přístupná veřejnosti.

Průvodce nás vzal kolem centra, kde je k vidění kavárna pojmenovaná po Sissi, Lehárovo divadlo (Franz Lehár, operetní skladatel, v Bad Ischlu v roce 1948 zemřel) a pár příjemných uliček nyní vánočně vyzdobených. Kolem městečka se rozprostírají Salzburská jezera a vypínají vrcholky Alp, voda v říčce Traun je křišťálově čistá a má zelenkavou alpskou barvu.

Jak ztratit průvodce ve dvou minutách

Zámek Mirabell Projíždíme kolem četných jezer, zasněžených hor a za nějakou půlhodinku jsme v Salzburku. Město zpočátku vyhlíží poklidně, což se však má podstatně změnit s blížící se pátou - hodinou odjezdu většiny výletních autobusů. Už během chůze do centra je vidět, že předvánoční Salzburg nemá v nabídce jen CK Máj. Salzburg, čítající něco přes 150 tis. obyvatel, se v Rakousku řadí na čtvrté místo co do lidnatosti a rozkládá se na dvou březích řeky Salzach a na třech kopcích. Od roku 1997 je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a má opravdu co nabídnout.

Nejblíže to z ulice Paris Lodron máme k paláci Mirabell, jehož stavba začala v roce 1606 díky arcibiskupovi Wolfu Dietrichu Raitenauovi. Po požáru v roce 1818 pak byly budovy přestavěny v klasicistním slohu. Za návštěvu určitě stojí zámecké zahrady i když, pravda, teď v zimě nelze dost dobře obdivovat růžovou zahradu, ale geometricky členěný park se sochami postav antické mytologie je i tak úžasný. Obdivovala jsem jej s foťákem u oka natolik zaujatě, že když jsem se otočila, nebylo po zbytku skupiny ani památky... Ať jsem koukala doleva nebo doprava, červená průvodcova bunda v dohledu nebyla a kolem mne se valily proudy jiných turistů. Zaplaťpámbů jsme už v autobuse dostali mapku centra města, takže nebyl až takový problém dostat se na místa, která mě zajímala. No co, měla jsem najednou čtyři hodiny jen ro sebe, tak proč jich nevyužít?

Měla jsem v patrnosti, že skupina půjde k domu, kde se narodil slavný salzburský rodák - W. A. Mozart. Vydala jsem se tedy spolu s davy přes řeku a s mapkou v ruce pátrala po ulici Getreidegasse. Šla jsem po množství lidí a dost v pohodě ji brzy našla. Barák je to úctyhodný a křiklavou žlutooranžovou barvou se výborně hodící ke skladatelově povaze. Dům z roku 1617, kde pak Mozart žil, se ovšem nachází na Makarztplatz na druhém břehu řeky. V obou domech se v současné době provozují muzea spojená s Mozartovým životem.

Výhled z pevnosti Dalším místem, kam jsem se chtěla podívat, je pevnost Hohensalzburg. Náš průvodce mi sice říkal (než zdrhnul), že rakouské hrady za moc nestojí, protože jsou povětšinou v soukromých rukách, které jejich vybavení z nedostatku peněz rozprodaly, ale dodal, že pokud stojí za to pevnost kvůli něčemu navštívit, tak je to výhled na město. Pro ty šílence, kteří se jako já rozhodli jako dopravní prostředek vzhůru použít vlastních nohou namísto pohodlné lanovky, je úžasný pohled shora vykoupen asi 15-20minutovým prudkým stoupáním na vrcholek kopce rozpínajícího se nad jižním okrajem centra města. Už před branou, u níž se platí vstup za hradby (nikoli ještě vstup dovnitř pevnosti), jsem potkávala návštěvníky ztěžka oddychující u kamenných obranných zdí předstírajíce, že se kochají. Až v nejvyšším patře hradeb si ale výhled na Salzburg opravdu užijete, obzvlášť máte-li štěstí na sluníčko zalévající věže četných salzburských kostelů.
Hohensalzburg je nejrozlehlejší evropskou pevností, a tak vám bude celkem dlouho trvat, než ji prolezete i jen zvenku. Po pevnosti můžete bloumat jak je libo dlouho, vyhlížet na okolní domy pod vámi z různých světových stran, posedět v kavárně na terase či se uklidit do šenku. Na jednom z nádvoří stály stánky trhovců nabízející punč, laskominy i vánoční ozdoby, ale protože jsem Mozartkugeln zakoupila na ochutnání pro rodinu už dole ve městě, další čtvrthodinu jsem věnovala tomu, aby se mi podařilo najít ústupovou cestu z hradu. S mými orientačními schopnostmi jsem to zvládla až po velmi názorných instrukcích typu "jděte pořád rovně" v informačním centru a hlavně poté, co jsem si všimla nápisu Cesta do města pro pěší napůl schovaného za okenicemi.

Punč bez dinosaurů

Nonnberg Po cestě dolů jsem to vzala jinudy než předtím a prošla okolo nejstarší budovy ve městě – ženského kláštera Nonnberg, založeného už kolem roku 712 sv. Rupertem ze Salzburgu, který je zároveň zakladatelem města. Dnes je Nonnberg nejstarším bez přesrušení fungujícím ženským křesťanským klášterem na světě.

Zpátky k místu srazu jsem se vracela po pravém břehu Salzachy kolem zámku Mirabell a hledala nějakou kavárnu. Našla jsem Café Haydn Pub jen dva rohy od ulice Paris Lodron. Štamgasti byli asi čtyři a s majitelkou a majitelem mastili na baru karty. Trochu koukali na barevný zjev, co jim přistál v podniku, ale když zjistili, že jsem jen přišla na kafe a v klidu si počíst, dál se spokojeně věnovali karbanu. Seděla jsem u stolku, pročítala si letáky, co jsem nashromáždila cestou a zjistila, že jsem přece jen přišla o něco, co bych bývala vidět chtěla: Haus der Natur. Podle fotek v prospektu tam je velké akvárko s rybami, zoo s plazy, expozice věnovaná letům do vesmíru nebo prohlídka lidského těla. A být se mnou Vikýš, určitě by ocenil modely dinosaurů. No nic, aspoň se nebudu bránit další návštěvě Salzburgu. V prospektu pouze stálo, že se Dům přírody nachází v centru města, na netu se ale dá zjistit, že sídlí na Museumplatz 5. Stejně tak se ale dá vyčíst, že až do konce února 2009 je kvůli rekonstrukci uzavřené, takže vlastně můžu být spokojená, že jsem ten čas proseděla v hospodě :-)
Pak mi paní hospodská ještě nabídla punč, kterému jsem neodolala, protože i přes troje ponožky a pořádnou čepici člověk v prosincovém odpoledni docela vymrzne. Přestože byl taky dělaný z polotovaru jako ty české, chuť měl úplně jinou. Paní mi řekla, že se nedělá z vína ale z rumu, ale o tom, z čeho pochází jeho lehce nahořklá chuť, neměla ahnung. Prostě z flašky. Na letošní předvánoční Punčobraní budu muset zkusit vyrobit punč rumový, protože byl opravdu vynikající...

«  ZPĚT NAHORU


Fotogalerie

Klikněte na obrázek dole - v novém okně se zobrazí náhledy.
Klikáním na jednotlivé náhledy se pak dostanete k zvětšeným obrázkům s komentáři.

Here you can find some photos from the trip. Click on a picture below to get the thumbnails.
You will get the slides with comments in English by clicking on the thumbnails.


Salzburg 2008

      Salzburg 2008

Info a zdroje:«  ZPĚT NAHORU


Nechte mi vzkaz!

 © cheva

 Návštěvy:

© 2006-2008  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 9.12.2008