[ Webhosting profitux.cz ]

Akce  »  Mariánské Lázně, Soos atd.

Mariánské Lázně, Soos, motýlí farma a hrad Ostroh-Seeberg

Toto je druhá část článku o našem výletě do Západních Čech. Přečtěte si i první o plzeňské zoo a Dinoparku.
Chcete-li se rovnou podívat fotky (i z tohoto článku), najdete je jako obvykle dole ve Fotogalerii.
Máte-li zájem jen o turistické informace, klikněte zde; odkazy jsou na konci článku.

11. července 2007. Z plzeňské zoo jsme vyrazili směrem na Mariánské Lázně, kde jsme doufali, že zůstal volný jeden vyhlédnutý pokoj v penzionu nad městem. Protože jsme se tradičně v uličkách lehce zamotali, nakonec jsme tam museli volat, ale měli jsme štěstí - jednak pokoj byl a jednak zrovna opravili bojler. Sprcha bude (to, že bude vlažná, jsme v té době ještě netušili). Penzion Miriam nabízel dvojpokoj v přízemí dvoupatrového domku v klidné zalesněné části města a přesto jen deset minut pěšky od něj. DLe návodu-nenávodu paní domácí jsme sice restauraci Filip doporučenou nám na večeři našli, nicméně jsme si, jak jsme později zjistili, udělali pěknou okružní procházku po městském parku. Jídlo bylo výborné, my odešli zpátky na pokoj a chrněli po perném dni jak duby.

Zpívající fontána Ráno jsme přeparkovali do centra a jali se hledat proslulou zpívající fotnánu. Našli jsme ji kousek od kolonády, a než začla zpívat, prošli jsme kolonádu, ochutnali Rudolfův a Karolinin pramen (nic moc, lázeňský gurmet rozhodně nejsem), navštívili kostel Nanebevzetí Panny Marie a pak už pomalu směřovali ke zpívající fontáně, která se rozeznívá v každou lichou obklopená spoustou hudbychtivých turistů s kamerami; my jsme si za šumění vody vyslechli předehru k LAZEBNÍKU SEVILSKÉMU Gioacchina Rossiniho. Program jednotlivých hudebních představení je možno najít na webu Mariánek (viz níže). Kromě krásné lázeňské architektury a přilehlých parků lze projít mimo jiné také Miniaturpark, kde jsou umístěny miniatury významných českých stavebních a technických památek v měřítku 1:25.

Pramen v Soosu Další zastávkou byla přírodní rezervace Soos, kde jsem byla jako malá holka. Od té doby tam k Vikyho velké radosti přibyla v Muzeu Soosu malá pravěká expozice a na konci stezky také ohrada s daňky, kterým výborně chutná maliní. A jinak - prameny Soosu jsou stejně smradlavé, jako si je pamatuji z předchozího rodinného výletu :-)

Po cestě na hrad Ostroh jsme projíždělivesnicí Žírovice, kde jsme se zastavili na motýlí farmě. V přízemí je jednopokojové muzeum se sbírkou tak hezkých motýlů, že se na ně holky musí balit jedna báseň. Taky tam byla vitrínka s maxihousenkami pasoucími se na listnatých větvích a jejich kuklami. Z maxihousenek budou maximotýli jako je ten na fotce dole. Po schodech do druhého patra se pak dojde k živým motýlům, kteří si na vás skoro sedají, prohání se kolem hlavy a úžasně pózují na fotografování.

K Ostrohu neboli Seebergu už to bylo kousek. Hrad je velmi pěkný, s typickou chodskou architekturou hrázděných zdí, jen si jej musíte projít sami bez průvodce. Jasně, má to své výhody - můžete se tam toulat libovolně dlouho a průvodkyně se káravě nedívá na ty, kteří se zdrželi vzadu, na druhou stranu si všechny informace musíte přečíst sami na vystavených popiskách a není koho se zeptat. na nádvoří stojí výstavní dřevěný holubník, pod střechou seníku (asi) je výstavka zemědělského náčiní, ve stodole najdete spoustu předmětů z každodenního vesnického života v podzámčí a samotná budova zámku je plná místností v různých stylech. Manžel si vyzkoušel šibenici na zadním dvoře, jejíž provaz byl však neprakticky dlouhý - sebevrahy tu evidentně nepodporují :-)

Martináč Hrad Ostroh


Fotogalerie

Mariánské Lázně, Soos a Ostroh Klikněte na obrázek vedle - v novém okně se zobrazí náhledy.
Klikáním na jednotlivé náhledy se pak dostanete k zvětšeným obrázkům s komentáři.


Here you can find some photos from the trip. Click on the picture on the left to get the thumbnails. You will get the slides with comments in English by clicking on the thumbnails.Info a zdroje:«  ZPĚT NAHORU


© 2006-2007  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 12.7.2007