[ Webhosting profitux.cz ]

Akce  »  Buškův hamr

Buškův hamr a soukromá zoo ve Dvorci

Na sobotu 30. září Martin naplánoval k obědu kachnu s drbákama a zelím, a protože ho to na rozdíl ode mě baví vařit, vyrazila jsem s Vikym na dopolední výlet.

Nejdřív jsme se stavěli v soukromé zoo ve Dvorci mezi Borovany a Trhovými Svinami. Zoo se ale vlastně nejmenuje zoo, ale Park exotických zvířat, protože název zoo, natož zoologická zahrada, smí používat pouze státní instituce, kterým je název propůjčen. Takže i když od státu nic nechcete a zoo si financujete sami, používáte-li si název Zoo, zaplatíte pokutu - tolik informace od majitele. Pan majitel se prý exotickým zvířatům věnuje přes dvacet let, spoustu jich má ještě v Ledenicích. Celkově prý přes 60 druhů, pouze v Ledenicích má například hady a krokodýly. Z těch, které můžete vidět ve Dvorcích, bych určitě jmenovala lvy (prý jich už odchoval a za jiná zvířata povyěňoval přes dvacet - když jsme tam byli my, byla vidět další narozená lvíčata), tygry, zebry, lamy guanako, papoušky ary (araganga a ararauna), amazoňana venezuelského, šakaly čabrakové, polární lišku, kočkodana Brazziova, makaka, buvola afrického, želvy nádherné, několik druhů koz a ovcí a celkem nově i mývala. Toho se ujal, aby ho dcera majitele, který onemocněl, nemusela dát utratit, protože Zoo Ohrada ho odmítla.

Polární liškaNetvrdím, že mají všechna zvířata ideální životní podmínky. Dost malé mi klece připadaly hlavně pro papoušky nebo kočkovité šelmy, o provizorně ubytovaném mývalovi ani nemluvě. Doufám ale, že majitel splní to, co mi říkal, že plánuje - brzkou přestavbu lvince a přestěhování mývala do větší klece, a že časem podmínky vylepší i pro jiná zvířata - třeba spárování druhů, které jsou nyní ubytované na samotce bez partnera, což mi hlavně u amazoňana, který jakmile jsme k němu přišli, začal po papouščím povídat, přijde dost důležité. Samotná jsou i jiná zvířata, např. kočkodan nebo liška, u těch ale nejsem schopna posoudit, nakolik je pořízení jejich partnera důležité či vůbec možné. Majitel si také stěžoval na spolupráci s úřady a jednání se Zoo Ohrada, která, přestože se jí nemůže rovnat v počtu druhů ani návštěvnosti, ho prý odmítá akceptovat jako partnera, přestože jiné, mnohem větší zoo problémy nedělají. Přeji mu mnoho úspěchů v chovu a získávání nových přírůstků i v jednání s institucemi - je pravda, že za exotickými zvířaty jinak děti z kraje musí jezdit dost daleko.

21/11/2006 PS: Prostě jsem naivka a pořád lidem věřím, když něco řeknou. Pro mě poučení pro příště. Ozval se mi totiž ředitel Zoo Ohrada pan Pokorný a některé informace poopravil. Jeho reakci si můžete přečíst ve vzkazech.

Když jsme zoo prošli (je to tak na půl až tři čtvtě hodinky), vyrazili jsme na Buškův hamr u Trhových Svinů. Hamr je dobře značený a je od města vzdálen tak kilometr. Auto necháte na parkovišti před zákazem vjezdu, jdete dál po cestě, za chvilku hamr uvidíte a za další stojíte před ním. Byl založen v roce 1870 v sousedství kostního mlýna, který vyráběl z kostí potaš pro skláře a suroviny pro mydláře. Od přelomu 18. a 19. století sloužil hlavně k výrobě hospodářského nářadí a později se tu vyráběly i kolíky k cirkusovým stanům. Původně byly výrobky zhotovovány z kujného surového železa, později se zde zpracovával odpadový železniční materiál z kol vagónů. Hamr fungoval až do roku 1950, pak byl dlouho zanedbáván. Rekonstrukce do současné podoby proběhla v letech 1990 - 1995. Poslední hamerník Bušek zemřel v sedmdesátých letech minulého století.

Hamerník Buškův hamr je technickou památkou a kromě hamru u Rokycan a v Rožnově pod Radhoštěm je jediný funkční v republice. Když se památkáři rozhodovali, který hamr se bude rekonstruovat, Buškův vyhrál hlavně kvůli přístupnosti. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, která uvádějí do chodu buchar, brusku a dmychadla výhně. Kola původní nejsou, při rekonstrukci byla vyrobena nová. Hlavě bucharu se říká kobyla, ta místní má kolem 300 kg a dokáže kovat rychlostí až 150 úderů za minutu. U vchodu do areálu je ještě jedna, která pochází ze Sýkorova hamru, jenž je je dnes již jen rekreační chalupou. Průvodce, velice bodrý chlapík, který dojíždí ze Zlivi, buchar i další zařízení při prohlídce spustí. Nejdřív se dost leknete rámusu a říkáte si, jak v tom hamerníci mohli denně pracovat, ale jde asi o zvyk. V hamerně je k vidění ještě spousta kovářského náčiní a před vlastní prohlídkou se promítá starší video natočené ještě v době, kdy některé hamry stále fungovaly.

Druhou, neméně zajímavou částí hamru je prohlídka čtyř místností obytné části stavení. Projdete místnost věnovanou hamernictví s nářadím, fotografiemi a obrázky starých hamrů a venkovských domů, světnici s kolíbkou, pecí na spaní a postelí, kuchyň se selskou keramikou a pekárnu, kde průvodce udí klobásy. Zařízení vnitřku domu pochází z Doudlebska a je z přelomu 18. a 19. století. Jedním ze zajímavých kousků byla forma na koláč zvaná rodeník, která měla tvar dítěte a dávala se čerstvým manželkám. Dle Zory Soukupové z Jihočeského muzea existovala i tradice rodeníku, který se dával otci nemanželského dítěte. Když koláč (nebo i chléb) přijal, přiznal se tím k otcovství.
Při prohlídce hamru pro mě bylo příjemné zjištění, že průvodce turisty nijak nekibicuje a spoléhá na jejich slušné chování - mohli jsme si na cokoli sáhnout, třeba i vyzkoušet selské dřeváky a neomezeně fotit. Když se chtěl Viky s další várkou turistů jít ještě jednou podívat, "jak to bude v kovárně bouchat", nebyl problém - dokonce jsme znovu absolvovali prohlídku celou. V květnu, září a říjnu je otevřeno jen o víkendech, v červnu a o prázdninách kromě pondělí denně.

Trip to Bušek hammer-mill

See Fotogalerie below for photos from the trip.


Reference: www.jiznicechy.org

Fotogalerie

Buškův hamrKlikněte na obrázek vedle - zobrazí se náhledy. Klikáním na jednotlivé náhledy se pak dostanete k zvětšeným obrázkům s komentáři.

Here you can find some photos from the trip. Click on the picture next to it to get the thumbnails. You can get the slides with comments in English by clicking on the thumbnails.
«  ZPĚT NAHORU


© 2006-2007  cheva   |  kontakt  |  strom webu  |  aktualizováno / last updated on 9.7.2007